Kategorie: Blog- foto

Skener Nikon LS 9000 – Postupná ztráta ostrosti během skenování

Po zakoupení nového skeneru Nikon Super Coolscan 9000 ED a zhotovení několika víceprůchodových skenů se zapnutou funkcí ICE cubed jsem byl šokován mizernou ostrostí skenovaného filmového zrna.

V průběhu mnoha testů se mi podařilo odhalit problém s postupným snižováním ostrosti během skenování. Postupné snižování ostrosti je způsobeno přehříváním některých součástek uvnitř filmového skeneru NIKON LS 9000.

Sledujte prosím ostrost zrna.
Všechny skeny filmového zrna jsou skenovány na 4000 dpi a publikovány ve 100% velikosti. Jednotlivá políčka zleva doprava odpovídají poloze na diapozitivu:
0
, 14, 28, 42 a 55 mm ve směru pohybu filmu skenerem.

Test1:

Tento problém je svázán se zapnutou funkcí DIGITAL ICE a zasahuje oba módy - normal a fine.

Například:

4x superfine no ICE

4x_superfine_no_ICE ....... je bez problémů!

Skener Nikon LS 9000 je vybaven rámečkem se skly FH-869g. Rovina ostrosti tohoto rámečku (testováno bez příslušných plastových vložek) je perfektní - odchylka od ideální roviny je v rámci 3 - 4 ostřících kroků (tolerance roviny ostrosti je v rámci zhruba deseti kroků nahoru i dolu). Tento problém se nemění se změnou roviny ostrosti. Udělal jsem několik skenů s ručně posunutou rovinou ostrosti +- 15 a +- 30 kroků, nicméně tento efekt tím byl pouze příslušně posunut.
Degradace se začíná projevovat během druhé minuty skenování a postupně narůstá do asi 30. minuty kontinuálního skenování. V průběhu skenování delšího než 30 minut (8x superfine případně 16x superfine) je dosažená neostrost již prakticky neměnná. Manuální změna zaostření před skenováním není schopna tuto chybu kompenzovat:

1x_normal:

1x normal

1x_superfine:

1x superfine

2x_superfine:

2x superfine

4x_superfine:

4x superfine

V případě, že je další sken spuštěn během několika sekund po skončení předchozího, tak je následující sken neostrý již od počátku.

Většina málo kontrastních diapozitivů bez hlubokých stínů a zářících světel je skenována v „pomalém režimu" (6x6 cm on 4000dpi/4x superfine trvá okolo 26 minut) - tento režim je plně zatížen problémem snižování ostrosti během skenování. To platí pro každý režim (1x .... 16x). Pouze malé množství diapozitivů normální denzity, skenovaných v rychlejším* režimu (6x6 cm on 4000dpi/4x superfine trvá okolo 14 minut) je o něco lepších (nikoliv však dobrých).

*Tento „rychlejší režim" v případě skenování hustých nebo kontrastních diapozitivů je nelogický - je to automatická volba firmware skeneru a nemůže být změněna uživatelem.

Tento problém jsem zjistil na třech skenerech (dva skenery jsem testoval sám), sériová čísla 200473 a 201705 - oba byly absolutně nové.
Tyto defektní výsledky jsou příčinou toho, že každý neupravený skener je prakticky nepoužitelný pro jakoukoliv seriózní práci s použitím funkce „hardwarového" odstraňování prachu a škrábanců. Tento problém byl možná původcem dosti rozšířeného bludu že: „Funkce Digital ICE způsobuje snížení ostrosti skenu".
Dříve jsem měl skener Nikon LS 8000 a během tří let jsem na tento problém nikdy nenarazil. 

Test 2:

Zjistil jsem, že program NIKON SCAN (verze 3 i 4) má jednu zvláštní vlastnost: přidržení levého tlačítka myši přeruší skenování po dobu, dokud je zmáčknuto. Tato vlastnost mi umožnila udělat následující test:
Měl jsem připraven sken 4x-supefine (běžný čas skenování je okolo 30 minut). Každou čtvrtou minutu skenovacího času jsem přerušil skenování zmáčknutím a přidržením levé myši na následující 4 minuty. Celkový čas skenování byl prodloužen na 60 minut! Tento pokus mi umožnil docílit vizuálně lepší ostrosti (odhadem o 50% lepší, nikoliv však dobré!) skenu. Nazval bych to „softwarové chlazení". 

Test 3:

Otevřený skener (víko skeneru bylo odmontováno) dává lepší výsledky než uzavřený, ale stále nepoužitelné.

Power_semiconductors_open:

Odmontované víko skeneru - chlazení zajišťuje větráček

Toto chlazení dává výsledky blížící se " 90%" finální kvality - větrák leží příliš nízko a není schopen zasáhnout okraje desky, kde jsou teplotně citlivé součástky. 

Final cooling:

Účinné chlazení skeneru

Ostrost je nyní perfektní na celé skenované ploše.

Myslím si, že selhání způsobené přehříváním není problémem polovodičů ovládajících LED diody, ale způsobují ho jiné součástky, následně zahřáté od těchto výkonových polovodičů. "Míra přehřátí" (úroveň snížení ostrosti) je též závislá na vytížení funkce Digital ICE = na míře "zašpinění diapozitivu".

Final_cooling_4x_superfine:

Final cooling 4x superfine

HEPA filtr chrání skener před prachem rozptýleném v okolním vzduchu. Účinné chlazení vyžaduje velmi intenzívní proud vzduchu a relativně chladný vzduch - max. 25 stupňů Celsia.

Myslím si, že tento problém je pravděpodobně částečně řešitelný úpravou firmware a bude vyžadovat výměnu některých elektronických součástek ve skeneru. Adekvátní řešení pro lepší chlazení vnitřku skeneru by bylo také prospěšné.

Praha, 23. 9. 2004.

Tato publikovaná rešerše byla poskytnuta s pomocí českého zastoupení firmy Nikon Japoncům - Nikon Corporation. Tato práce byla zcela ignorována a všechny ostatní skenery Nikon LS 9000 jsou dodnes zasaženy výše zmíněnou chybou. Doufám, že mé sofistikované řešení pomůže zlepšit funkčnost mnoha dalších těchto skenerů.

Komentáře rss


Strana:  1 2   další »
, odpovědět
je nejaky vyrazny rozdiel v skeneroch LS 9000 a nikon coolscan V ED? ci to ma nejaky zmysel prejst na vyssi model. ide mi o porovnanie diakov o velkosti kinofilmoveho policka.
icon , odpovědět
V tekutině neskenuju.
, odpovědět
by ma zaujimalo, ci to skenujete v tekutine a preco.
icon , odpovědět
S mechanickou deformací filmu to nemá nic společného - vidím že tu dochází k nepochopení problému nebo jen nepozorné četbě článku. Rovinu filmu mám zajištěnu s přesností vyšší než 0.05mm.
, odpovědět
Pro upřesnění bych doplnil, že je především myšlena mechanická deformace filmu, zneostření, účinkem tepelného záření - IR záření fce ICE. Je-li tomu tak, stačilo by chladit samotný film.
, odpovědět
Možná, že by neostrost mohla pocházet taky ze samotného záření ICE, které je, domnívám se, infračervené. Je-li tomu tak, stačilo by snad chladit prostor kolem filmu a případně stínit součástky na něž ICE svítí. Jen teoretizuji, tento skener neznám. (Používám prozatím Epson V700 pro 6x7 a Minoltu DSE 5400 pro kino.)
icon , odpovědět
Zaručeně nepomůže.
, - odpovědět
Zdravim,
nez zacnu skenovat, tak neprve necham skener "zahrat" a pak pred vlastnim skenovanim jeste provedu kalibraci. Pomuze to s uvedenym problemem?
, odpovědět
Nezbývá mi než s uvedeným textem souhlasit. Používám skener LS 9000 dva roky a některé skeny bylo lepší znovu přeskenovat s vypnutým módem ICE. Zajímavé je , že degradace postupuje od krajů směrem ke středu snímku. Mimo jiné to značí i to, že problém je opravdu v součástkách,nebo materiálu, po stranách.Osobně si myslím, že se začne ohřívat CCD snímač, protože po několika hodinách skenování je degradace snímku na stranách trvalá a to ICE neICE. Uvedený jev je ještě horší pokud je snímaný snímek umístěn do standartního držáku bez skla.Tehdy nastane stejný jev jako v promítačce a film se prohne. Chlazení je prostě nevihnutelné a nebo funkci ICE vůbec nezapínat a retušovat,retušovat a donekonečna retušovat.
icon , odpovědět
Co se týká skutečné denzity (minimálně 8x sampl), tak 8000ka je někde na 3.4 a 9000ka o něco hůře - 3.3. Udávaná denzita 4.2 (8000ka) a 4.8 (9000ka) je pouze matematická konstrukce: log(2^14), log(2^16) a nemá nic společného se skutečnou skenovanou denzitou - je to jen marketingový podvod. Nejlepší podání barev v Nikon Scanu se dosahuje při vypnutém color managementu (nastavit Nikon RGB). Pokud nastavíme Adobe RGB (zvláště markantní je to u 8000ky), tak se zatáhne zelená a modrá se změní v modrofialovou až fialovou (příšerná obloha). U 8000ky je nutno v tomto případě lehce poladit Analog Gain v jednotlivých kanálech a Color Balance, 9000 to zvládá dobře i bez korekcí. 9000ka má znatelně menší banding při skenování třemi řadami CCD, ale naprosto čistého výsledku ve vysoké denzitě dosáhneme pouze při skenování jednou řadou (3x delší). V nejvyšší denzitě (černá) táhne 8000ka typicky do červena (RGB 12, 5, 2) a 9000ka „plesniví“ do zelena (RGB 2, 15, 7). Asi největší plus bych viděl u 9000ky výrazně lepší schopnost přenosu kontrastu na plošných kontrastních rozhraních u vysoce denzitních slajdů (Velvia) - 8000ka tyto přechody poněkud zamlží. Tento destruktivní závoj působí až více jak 100 pixelů od hrany! Tudíž lepší volbou je 9000ka.

Strana:  1 2   další »