Kategorie: Blog- foto

Jak jsem vystřízlivěl ze zbytků iluzí okolo fotografického showbusinessu

Tímto článkem navážu na aktualitu publikovanou před téměř dvěma lety. Vznikl coby postřeh, který jsem poslal mailem pouze pár svým známým. Ale asi by byla škoda, kdyby zůstal pouze samizdatem. Další vývoj událostí, vč. dění okolo následujícího ročníku WPC, byl jen další kapkou, která mne posunula k rozhodnutí „osvobodit se“ od tohoto eurohujerského sdružení, FEP zvaného.

Samozřejmě vynechám sebe a svou „bramborovou medaili“- jako bych se vůbec neúčastnil Mrkající
To, že je porota „FEP Photographer of the Year“ hodně mimo (zvláště v kategorii krajina), je mi jasné již dlouho a celkem mne to nechává v klidu, ale že absolutně selže mezinárodní porota ve finále WPC (Landscape-Wildlife), mne (a nejen mne) dost šokovalo.

To zlato mne příliš neirituje, i když bych to šoupnul někam mezi 3 – 5. místo (atmosféra dobrá, ale chyby v kompozici – do očí dost bije ta vykukující obloha nahoře a zbytečné „prázdné“ popředí – kdyby autor dole 20% fotky říznul, hned by obraz „nabral náboj".

Co je ale dost šokující, je stříbro.
Naprosto tuctovej snímek z Antilopího kaňonu, kterých (a i daleko lepších) jsou miliony – stačí investovat necelejch 200 babek do „guided photo tour“ a je to 100% jistota :-)
Stačí požádat strejdu Goooooogla, aby ukázal obrázky.
Prdelní je též suma, kterou dostal v aukci Peter Lik za toho svého „Ducha“
Zde se tito duchové vyrábějí v tisícikusových sériích za mírný bakšiš každý den:

Ještě jeden srandistickej postřeh, týkající se této „nejdražší na světě“ fotografie ......
Nějak mi hlava nebere, jakou má velmistr motivaci cpát tuto fotku za 150 mega (sice v barevné verzi ale jinak naprosto identickou) do trapné „kvalifikace na QEP“ ?!?Šlápnul vedle

Bronz je opět neméně tuctový snímek z Joklusarlonu (Island), navíc dost rozbitý a kompozičně nezvládnutý. Platí zde podobné co u toho Antilopího kaňonu – strejda Gooooogl ukáže tisíce lepších!

Zlato si (nejen podle mne) zaslouží tato ledovcová jeskyně, resp. nikoliv jeskyně, ale to geniální zpracování snímku – výjimečná atmosféra, hloubka, tajemno a perfektně promyšlená kompozice! Podobné již zaručeně Goooogle nikde jinde nevyhrabe. To 8. místo, daleko za tuctovými výcvaky na prvních místech, je opravdu těžký nonsens velice pochybné poroty.

6. místo byl od počátku můj favorit na jednu z medailí – není to montáž, ale velice povedený noční snímek, přirozeně přisvětlený („zastavený“) bleskem z nabitého sopečného popela. Toto umístění v dané „konkurenci“ není problém autora tohoto snímku, ale problém nekvalifikované a hlavně „nevzdělané“ poroty, která postrádá přehled a rozhled v oboru krajinářské fotografie.

Svůj prvotní optimismus (ještě před vyhlášením finále), který jsem vyjádřil ZDE jsem nucen výrazně korigovat, neb tato nadějná soutěž tímto vyloženě nešťastným „řáděním“ poroty ve svém finále, padla do žumpy průměru (či spíše podprůměru) ostatních „fotoloterií“,kterých se ve světě pořádají stovky......

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.